Bayırköy
Bayırköy
LOKASYON
Bayırköy
Bayırköy Beldesi, Bilecik iline bağlı 2603 nüfuslu, merkeze 20 km uzaklıkta coğrafi konumu bakımından Türkiye’de bir başka örneği olmayan dört coğrafi bölgeye komşu olan,ilimizin gerek ulaşım,gerekse iklim bakımından bu avantajdan yararlanabilen yerleşim yerlerinden biridir.
Belediye Web Sitesi

Bayırköy Beldesi, Bilecik iline bağlı 2603 nüfuslu, merkeze 20 km uzaklıkta coğrafi konumu bakımından Türkiye’de bir başka örneği olmayan dört coğrafi bölgeye komşu olan,ilimizin gerek ulaşım,gerekse iklim bakımından bu avantajdan yararlanabilen yerleşim yerlerinden biridir.Beldemizin İstanbul-Antalya karayolu üzerinde bulunması ,Ülkemizin başkenti Ankara’ya,İstanbul,Bursa,Eskişehir,Kütahya,Sakarya ve Kocaeli illerimize ulaşım bakımından kavşak noktası görevi görmektedir.Bu bakımdan, yatırımcıların ilgisini çeken Bayırköy Beldemiz ,birçok sanayi kuruluşuna da ev sahipliği yapmaktadır.Bununla birlikte, zengin yer altı kaynaklarına sahip olan beldemizde, camın hammaddesi olan silis maden ocakları bulunmaktadır.

Bayırköy 1948 yılına kadar şimdiki yerleşim yerlerinden 1 km batıda bulunan Eski Köy yerinde yerleşik iken orada meydana gelen heyelan nedeniyle bugünkü yerleşim yerine göç etmek zorunda kalmıştır. Bayırköy tarımsal alanda 1970`li yılların ortalarına kadar patlıcan , tütün, buğday ekimi ile uğraşırken 1980`lerde ipek böceği, şerbetçi otu, fasulye, salatalık ile beraber hayvancılığa yönelmiş seksenli yılların sonunda ise kavak ve zeytin yetiştiriciliği gelişmiştir.,2000 li yıllarda tarım ve hayvancılık durma noktasına gelmiş sanayi gelişme göstermiştir.2017 yılından bu yana, Belediyemizin öncülüğünde her yıl ,vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılan Trabzon Hurması ve zeytin fideleri ile verimli arazilerimiz tekrar canlandırılmaya başlanmıştır.

 Bugün çok güçlü sanayisi olan belediyemizde, Mefro Wheels /TURKEY A.Ş.,HABAŞ A.Ş., GÖKMERSAN, SARIOĞLU MERMER,TÜRK YTONG AŞ.,CVS air Havalandırma Sistemleri A.Ş. gibi büyük sanayi firmaları yer almaktadır. Bayırköy 1987`de belediyelik olmuştur. Belediyemizin Gazi , Fatih ve Sarmaşık mahalleleri olmak üzere üç mahallesi bulunmaktadır..Ayrıca Belediyemiz Türkiye`de ilk elektrik kullanan köy özelliğine sahiptir.

 

BAYIRKÖY BELEDİYE TARİHİ

Bayırköy 1987`de belediyelik olmuştur.İlk binası Bayırköy Ortaokulu olan Bayırköy Belediyesi,1995 yılında yeni binasına taşınmış ve halen orada hizmetine devam etmektedir. Bursa,Eskişehir,Kocaeli gibi ,Marmara Bölgemizin önemli yol ağları üzerinde kurulmuş olan beldemizin Gazi , Fatih ve Sarmaşık mahalleleri olmak üzere üç mahallesi bulunmaktadır..Ayrıca Beldemiz Türkiye`de ilk elektrik kullanan köy özelliğine sahiptir.

Bayırköy Beldesi,Osmanlı Devletinin fikir babası ismi ezelden ebediyete kadar hafızalardan silinmeyecek büyük alim,Şeyh Edebali’nin “İNSANI YAŞAT Kİ,DEVLET YAŞASIN”felsefesini düstur edinmiş olup ,halkımızın yaşam kalitesini arttırmak için, hizmetlerine bu yönde devam etmektedir.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın